tel menu

İş Güvenliği Kanunu

İş güvenliği, tüm mesleklerde çalışan insanların bedensel, ruhsal ve sosyal yönden iyilik düzeylerini en üst düzeylere ulaştırmak ve bu düzeyin seyrini bozmamak; çalışanların çalışma alanlarından olumlu etkilenmelerini sağlamak, sağlığa aykırı çalışmaları önlemek ve doğal olarak işin insana, insanın yaptığı işe uyumunu sağlamak amacıyla ortaya çıkmış sistemlerdir. Bu sistemin, tüm çalışanları kapsama ve yasal alt yapı oluşturma gibi amaçları bulunmaktadır.
Ülkemizde 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu uygulanmaktadır. Bu kanunda bulunan yönetmeliklerde, önce insan sağlığını sonra, çalışılan ortamın güvenliğini sağlamak esas alınır. Günümüzde neredeyse her işyerinde bu kanun uygulanır ve her işyerinde iş sağlığı ve güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli (işyeri hemşiresi) bulundurulmak zorundadır. Bu ihtiyaçlar doğrultusunda işveren, donanımı varsa bu hizmetleri kendisi sağlayabilir, çalışanları arasından yine şartları sağlayan kişileri bu hizmete dâhil edebilir ya da OSGB (Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi) gibi kuruluşlardan destek alabilir.

OSGB nedir?

 OSGB, işyerinde sağlıklı ve güvenli bir çalışma ortamı kurmak amacıyla oluşturulan ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş; bünyesinde iş sağlığı ve güvenliği uzmanları, işyeri hekimleri ve diğer sağlık personellerini barındıran, işyerlerinin ihtiyaçları doğrultusunda bu kişileri görevlendirerek bir nevi danışmanlık hizmeti veren kuruluşlardır. Ülkemizde bu şekilde hizmet ve danışmanlık veren birçok OSGB bulunmaktadır. OSGB Ankara bunlardan biridir.

 Ankara OSGB, iş sağlığı ve güvenliğe alanındaki faaliyetlerine 10 yıl önce başlamış, Nisan 2014 yılında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na bağlı İş Sağlığı ve İş Güvenliği Genel Müdürlüğü tarafından onaylanmış ve Ortak Güvenlik ve Sağlık Birimi olarak yetkilendirilerek devam etmiş deneyimli bir şirkettir. Bünyesinde bulundurduğu dinamik, çalışkan ekibiyle piyasada önemli bir yer edinen şirket, aynı zamanda bu alanda eğitimler vererek şartları sağlayan kişileri sınavlara hazırlamaktadır.