tel menu

OSGB Nedir?

OSGB Nedir?

OSGB Nedir?

Son dönemlerde çalışma fırsatlarımızın ve dallarımızın artış yaşadığı şu günlerde özenle ve bizlere uygun bir şekilde çalışmak ve bu işi hayal etmek hepimizin hakkı. Gerek işveren gerekse işçi tarafında vazgeçilmez olan sigorta yöntemini uygulamayıp, insanların can güvenliği sınırda bırakan işverenler oldukça fazla. Özellikle göç aldığımız şu günlerde insanlara bir güvenlik hizmeti sunmadığımız gibi onlarda farklı ülkenin farklı insanları oldukları gibi bu takım sorunları dert etmeden. Çok az miktarda paralara, çok uzun bir sürede sahip olmanın yanında her hangi bir can güvenliği olmadan sadece kendini Allah'a bırakan işçiler sigorta gibi önemli bir işi atlamaktadırlar.

Bunun yanı sıra işveren, işçilerini sigortalı yapıp onların can güvenlikleri takdirde yapması gereken daha doğrusu alması gereken bazı önlemlerde bulunmaktadır. İşte bu önlemler arasın da OSGB yani diğer bir deyiş ile Ortak Sağlık Güvenlik Birimi, ihtiyacını duyarlar. OSGB Nedir? Diye soranlar için, açılımı Ortak Sağlık Güvenlik Birimi olan bu terim, iş yerlerinde güvenlik, sağlık, verimli çalışma imkânları, düzen, kontrol, denetleme gibi görevleri üstelenen kişilere denir. OSGB Ankara Mesela bir işveren bir iş yerinin güvenliğini (iş yerini fabrika gibi düşünün), sağlamak adına iş yerinde mutlaka doktor bulunmalıdır işte buna OSGB yani Ortak Sağlık Güvenlik Birimi denir. Bunu yapan bir işletme sahibi devlet tarafında gerçekleştirilecek olan herhangi bir güvenlik veya denetlemeden başarı ile geçip hanesine bir puan yazdırıp, cezadan kurtulabilir.

Ama yapmayan bir iş yeri bir sıfır geriye düştüğü gibi, yüksek meblağlarda para cezası yeyip, işçilerinde oluşacak her hangi bir sağlık durumunda müdahale edecek doktor bulamayıp, işçilerden birinin ölmesi sonucunda hem tazimat, hem ceza, hem de vicdan azabı çekme fırsatını sağlayacaktır. İşte Ortak Sağlık Güvenlik Birimi bunun için yaratılmıştır.